Zarząd Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy
Zarząd Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy
Prezydium
Prezes – Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
W-ce Prezes – dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Sekretarz – dr n. med. Ewa Sapiejka
Skarbnik – Dr n. med. Katarzyna Walicka-Serzysko
Członkowie Zarządu
Dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska
Dr n. med. Grzegorz Gąszczyk
Dr n. med. Paweł Gonerko
Dr n. med. Wojciech Skorupa
lek. Łukasz Woźniacki
Komisja Rewizyjna
Dr n. med. Anna Popiel
Dr n .med. Agnieszka Koniarek-Maniecka
lek. Adam Słowikowski
Honorowy Sąd Koleżeński
dr hab. n. med. Alina Minarowska
lek. Teresa Ruszczyk- Bilecka
lek. Maria Trawińska-Bartnicka
Członkowie Honorowi
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Cichy
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Mazurczak
Dr n. kul. fiz. Teresa Orlik
Prof. dr hab. n. med. Halina Woś
O Zarządzie PTM
Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
Prezes PTM Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands uczyła się mukowiscydozy u najlepszych. Podczas wieloletniej pracy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie odbyła liczne staże szkoleniowe w najlepszych ośrodkach pulmonologicznych m.in. Royal Brompton Hospital w Londynie oraz Uniwersyteckiej Klinice Pulmonologii i Alergologii w Grazu – jako stypendystka American-Austrian Foundation. Badania habilitacyjne prowadziła podczas rocznego stypendium na Uniwersytecie w Leuven (Belgia). Know-how zdobyte w pionierskim ośrodku mukowiscydozy w Polsce (IMiD w Warszawie) oraz najlepszych ośrodkach europejskich przekazuje członkom swojego wielodyscyplinarnego zespołu, który jest unikatowy w Polsce i już znany za granicą. Ze SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym związana jest od stycznia 2017r, gdzie pełni funkcję Kierownika Centrum Leczenia Mukowiscydozy (CLM). Jako pracownik naukowy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie kieruje także Zakładem i Kliniką Mukowiscydozy zlokalizowaną obecnie na bazie Oddziału Chorób Płuc Szpitala w Dziekanowie Leśnym. Posiada również wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych.
Jako uznany ekspert międzynarodowy jest współautorką standardów europejskich dotyczących leczenia i organizacji centrum mukowiscydozy, które skutecznie implementuje w Centrum Leczenia Mukowiscydozy, będącym obecnie modelowym ośrodkiem leczenia mukowiscydozy w Polsce.
Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands posiada specjalizacje z zakresu pediatrii, alergologii, chorób płuc oraz chorób płuc dzieci. Jest autorką ponad 100 publikacji ( w tym ponad 30 prac naukowych z IF ). Tytuł Profesora zwyczajnego otrzymała w 2016 roku. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Członkowie Zarządu
Dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska
Członek Zarządu Dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska
Specjalizacje : pediatria, choroby płuc, choroby płuc dzieci. W zawodzie pracuję 35 lat. W 1993 roku otrzymałam tytuł doktora nauk medycznych. Od 1 stycznia 2002 roku jestem ordynatorem Oddziału Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii z Pododdziałem Niemowlęcym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Celem działania i pracy oddziału jest udzielanie świadczeń diagnostyczno – terapeutyczno – rehabilitacyjnych w zakresie chorób wieku dziecięcego ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń pneumonologicznych i alergicznych. Obejmujemy kompleksową opieką pacjentów z mukowiscydozą. Realizujemy programy promocji zdrowia. W 2004 roku ukończyłam podyplomowe studia w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu „ Zarządzanie w ochronie zdrowia.” Jestem Członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Pulmonologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. W latach 2015 – 2017 byłam Konsultantem wojewódzki w dziedzinie: Chorób płuc dzieci dla województwa kujawsko -pomorskiego. Od 1993 roku działam w Samorządzie Lekarskim, zarówno w strukturach lokalnych – Bydgoska Izba Lekarska jak i krajowych – Naczelna Rada Lekarska, Krajowe Zjazdy Lekarzy kolejnych kadencji. Jestem przedstawicielem Samorządu Lekarskiego w pracach komisji egzaminacyjnych w ramach specjalizacji z pediatrii oraz w egzaminach kwalifikujących do rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinach podstawowych i szczegółowych medycyny. Przewodniczyłam, lub byłam członkiem licznych komisji konkursowych na stanowiska ordynatorów oddziałów dziecięcych i noworodkowych. Jestem członkiem Zespołu Ekspertów CMKP do zaopiniowania danych o spełnieniu przez jednostkę warunków uprawniających do ubiegania się o akredytację do szkolenia specjalizacyjnego / prowadzenia staży kierunkowych w dziedzinie chorób płuc dzieci.
Członkowie Honorowi
dr n. kul. fiz. Teresa Orlik
Członek Honorowy dr n. kul. fiz. Teresa Orlik