Zarząd Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy
Zarząd Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy
Prezes
Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
W-ce Prezes
Dr hab. n. med. Szczepan Cofta
Sekretarz
Dr Wojciech Skorupa
Skarbnik
Dr n. med. Katarzyna Walicka-Serzysko
Członkowie Zarządu
Dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska
Dr n. med. Maria Trawińska-Bartnicka
Prof. dr hab. n. med. Jarosław Walkowiak
Dr n. med. Grzegorz Gąszczyk
Dr n. med. Andrzej Pogorzelski
Komisja Rewizyjna
Dr n. med. Hanna Dmeńska
Dr n. med. Anna Popiel
Dr n. med. Ewa Sapiejka
Honorowy Sąd Koleżeński
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Milanowski
Dr Ewa Pomarańska
Prof. dr hab. n. med. Halina Woś
Członkowie Honorowi
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Cichy
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Mazurczak
Dr n. kul. fiz. Teresa Orlik
O Zarządzie PTM

Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
Prezes PTM Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands
Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands uczyła się mukowiscydozy u najlepszych. Podczas wieloletniej pracy w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie odbyła liczne staże szkoleniowe w najlepszych ośrodkach pulmonologicznych m.in. Royal Brompton Hospital w Londynie oraz Uniwersyteckiej Klinice Pulmonologii i Alergologii w Grazu – jako stypendystka American-Austrian Foundation. Badania habilitacyjne prowadziła podczas rocznego stypendium na Uniwersytecie w Leuven (Belgia). Know-how zdobyte w pionierskim ośrodku mukowiscydozy w Polsce (IMiD w Warszawie) oraz najlepszych ośrodkach europejskich przekazuje członkom swojego wielodyscyplinarnego zespołu, który jest unikatowy w Polsce i już znany za granicą. Ze SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym związana jest od stycznia 2017r, gdzie pełni funkcję Kierownika Centrum Leczenia Mukowiscydozy (CLM). Jako pracownik naukowy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie kieruje także Zakładem i Kliniką Mukowiscydozy zlokalizowaną obecnie na bazie Oddziału Chorób Płuc Szpitala w Dziekanowie Leśnym. Posiada również wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych.
Jako uznany ekspert międzynarodowy jest współautorką standardów europejskich dotyczących leczenia i organizacji centrum mukowiscydozy, które skutecznie implementuje w Centrum Leczenia Mukowiscydozy, będącym obecnie modelowym ośrodkiem leczenia mukowiscydozy w Polsce.
Prof. dr hab. n. med. Dorota Sands posiada specjalizacje z zakresu pediatrii, alergologii, chorób płuc oraz chorób płuc dzieci. Jest autorką ponad 100 publikacji ( w tym ponad 30 prac naukowych z IF ). Tytuł Profesora zwyczajnego otrzymała w 2016 roku. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

dr hab. med. Szczepan Cofta
W-ce prezes dr hab. med. Szczepan Cofta
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, internista – pulmonolog, pracownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od sierpnia 2001 powołany na stanowisko Naczelnego Lekarza Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. Łączy pracę administracyjną na rzecz Szpitala z pracą w Klinice Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Przedmiotem zainteresowań klinicznych w zakresie pulmonologii są: przewlekła niewydolność oddechowa, zburzenia oddychania podczas snu oraz mukowiscydoza dorosłych. Był dwukrotnym stypendystą Rządu Francuskiego oraz przebywał na stażu naukowym w Niemczech. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania zakładami opieki zdrowotnej. Jest również Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem.
Członkowie Zarządu

Dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska
Członek Zarządu Dr n. med. Radosława Staszak-Kowalska
Specjalizacje : pediatria, choroby płuc, choroby płuc dzieci. W zawodzie pracuję 35 lat. W 1993 roku otrzymałam tytuł doktora nauk medycznych. Od 1 stycznia 2002 roku jestem ordynatorem Oddziału Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii z Pododdziałem Niemowlęcym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Celem działania i pracy oddziału jest udzielanie świadczeń diagnostyczno – terapeutyczno – rehabilitacyjnych w zakresie chorób wieku dziecięcego ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń pneumonologicznych i alergicznych. Obejmujemy kompleksową opieką pacjentów z mukowiscydozą. Realizujemy programy promocji zdrowia. W 2004 roku ukończyłam podyplomowe studia w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu „ Zarządzanie w ochronie zdrowia.” Jestem Członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Pulmonologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. W latach 2015 – 2017 byłam Konsultantem wojewódzki w dziedzinie: Chorób płuc dzieci dla województwa kujawsko -pomorskiego. Od 1993 roku działam w Samorządzie Lekarskim, zarówno w strukturach lokalnych – Bydgoska Izba Lekarska jak i krajowych – Naczelna Rada Lekarska, Krajowe Zjazdy Lekarzy kolejnych kadencji. Jestem przedstawicielem Samorządu Lekarskiego w pracach komisji egzaminacyjnych w ramach specjalizacji z pediatrii oraz w egzaminach kwalifikujących do rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinach podstawowych i szczegółowych medycyny. Przewodniczyłam, lub byłam członkiem licznych komisji konkursowych na stanowiska ordynatorów oddziałów dziecięcych i noworodkowych. Jestem członkiem Zespołu Ekspertów CMKP do zaopiniowania danych o spełnieniu przez jednostkę warunków uprawniających do ubiegania się o akredytację do szkolenia specjalizacyjnego / prowadzenia staży kierunkowych w dziedzinie chorób płuc dzieci.
Członkowie Honorowi

dr n. kul. fiz. Teresa Orlik
Członek Honorowy dr n. kul. fiz. Teresa Orlik